motoextra

motoextra

Świat

Toyota: koniec z tyranią technologii

Już niedługo każda nowa Toyota ma być na stałe podłączona do internetu. A także skomunikowana z samochodami na całym świecie.

 

To nie żart. Japończycy chcą połączyć ze sobą samochody na całym świecie. I to bez wyjątku. Już za trzy lata każda nowa Toyota sprzedana w Japonii i w USA będzie połączona z globalną platformą komunikacyjną GCP. A docelowo także wszystkie pozostałe auta i to bez względu na to czy sprzedane w RPA, Senegalu, Francji, Peru, Polsce czy Kazachstanie. Tak przynajmniej obiecuje Sandy Lobenstein, wiceprezes Toyota Connected. 

Czytaj więcej: Toyota: koniec z tyranią technologii

Opel Crossland X: do miasta

Opel zaprezentował nowy model w swojej gamie. Crossland X to SUV, który ma skusić nabywców rozważających zakup samochodu kompaktowego.

 

ASTRA B


Nowe wcielenie Astry jest jednym z największych sukcesów Opla w ostatnich latach. Crossland X wywiedziony został z tej samej idei stylistycznej. Astrę przywodzą na myśl reflektory, kształt i faktura osłony chłodnicy czy wykończenie tylnego słupka. Nie ma w tym jednak niczego zaskakującego. Większość producentów upodabnia swoje modele - nawet w obrębie zupełnie odległych segmentów.

Choć Opel porównuje Crosslanda X z Astrą, pod względem długości nowość niemieckiej marki plasuje się jednak w segmencie B. 4,21 m długości, 1,76 m szerokości i 1,59 m wysokości to wartości, które czynią z Crosslanda X użyteczne auto miejskie. Dodatkowo 410 l podstawowej pojemności bagażnika sprawia, że wyjazd na weekend czy urlop nie musi oznaczać rezygnacji z zabierania plecaków czy walizek. Kanapę można przesuwać wzdłuż osi pojazdu o 150 mm, co pozwala na elastyczność. Na co dzień pasażerom można zaoferować więcej miejsca na nogi, a w razie potrzeby korzystać z pełni przestrzeni bagażowej.

Czytaj więcej: Opel Crossland X: do miasta

Starsze auta nie wjadą do centrów miast

Samorządy będą mogły nie wpuszczać do miast aut emitujących dużo spalin. Wjadą te ze specjalnym znaczkiem - pisze "Puls Biznesu".

 

Wiatr i śnieżyce powoli przepędzają zalegający nad Polską dym i spaliny. Alarm smogowy ogłoszony w ostatnich dniach zmotywował jednak polityków do przyspieszenia prac nad przepisami, które ograniczą szkodliwe emisje. Będą wprowadzone normy jakości pieców i kotłów oraz zużywanych w nich paliw. Na tym nie koniec. Do pierwszego czytania w Sejmie trafił właśnie poselski projekt nowelizacji ustawy o ochronie środowiska i o transporcie drogowym.

Proponowane rozwiązania pozwalają władzom miast, w których mieszka więcej niż 200 tys. osób, wytyczać strefy ograniczenia albo zakazu poruszania się samochodów, które nie spełniają wskaźników emisji spalin. Kierowcy, którzy będą chcieli wjechać do strefy zamkniętej lub z ograniczonym ruchem, będą musieli naklejać na samochody plakietki informujące o klasie emisji. Jeśli będzie wyższa niż wymagana przez władze miasta, nie wjadą. Wymogów nie będą musieli spełniać jedynie mieszkańcy specjalnych stref, pojazdy specjalne itp.

 

"78 proc. pojazdów to pojazdy o strukturze wiekowej powyżej 10 lat. Średni wiek samochodów w Polsce wynosi, według różnych szacunków, od 14 do 17 lat, co oznacza, że dla wielu z nich emisja spalin jest znacznie wyższa niż standardy Euro 3 (od 2000 r.) lub Euro 4 (od 2005 r.) (...) Według raportu Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami w roku 2013 transport drogowy był największym źródłem emisji tlenków azotu (31,8 proc.)" - podkreślają posłowie w uzasadnieniu projektu. Szlaban na wjazd dla samochodów emitujących dużo spalin ma poprawić te statystyki.

 

 

Seat sprzedał 410 200 aut

W 2016 r. Seat sprzedał na całym świecie 410 200 samochodów, o 2,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Jest to zarazem najlepszy wynik hiszpańskiej marki od 9 lat.

Duży wkład w ten sukces miał pierwszy SUV w historii Seata - Ateca. Od lipca sprzedano 24 200 egzemplarzy. Popularnością cieszyły się również modele Leon (165 000, wzrost o 3 proc.), Ibiza (150 000 sztuk) oraz Alhambra (30 000 sztuk, wzrost o 13,6 proc.). Najważniejszymi rynkami dla marki są Niemcy (90 000 sztuk, wzrost o 2,5 proc.), rodzima Hiszpania (77 200 sztuk, wzrost o 0,1 proc.) oraz Wielka Brytania (47 400 sztuk, wzrost o 0,5 proc.).

Bardzo dobre wyniki zanotowano w Polsce - nasi klienci kupili niemal 9 000 seatów, czyli o 22 proc. więcej niż w 2015 r. Oznacza to najwyższą w historii sprzedaż tego producenta w naszym kraju. W 2016 r. marka rozpoczęła działalność w dość egzotycznych lokalizacjach - Singapurze i Mauritiusie.

W styczniu w salonach dealerskich pojawi się odświeżona wersja Leona, a w dalszej części roku piąta generacja Ibizy. Światło dziennie ujrzy również crossover Arona oraz sportowa wersja Seata Ateca - FR.

 

 

Jeep Renegade to ikona wolności i... możliwości

Jeep Renegade pokazuje, że kompromis pomiędzy autem miejskim a terenowym nie musi wiązać się z wyrzeczeniem. To jeszcze więcej wolności, jak na markę Jeep przystało i ciekawa propozycja nie tylko dla fanów SUV-ów. 

Nowoczesne nawiązanie do legendarnego dziedzictwa marki Jeep 

Twórcy Renegade poświęcili wiele czasu, by wypracować wysmakowane, zbilansowane połączenie między legendarnym dziedzictwem marki Jeep, a najnowocześniejszymi osiągnięciami technologicznymi. W efekcie powstał SUV o wyrazistym charakterze i niepowtarzalnej linii nadwozia. 

4 wersje, żywe kolory, a do tego zaawansowana technologia i duże możliwości personalizacji sprawią, że model ten może zadowolić kierowców o różnych upodobaniach, ceniących komfort jazdy. Renegade jest kompaktowy, a zarazem niezwykle przestronny. Miejski, a wciąż niepokonany w każdych, znacznie bardziej ekstremalnych warunkach. 

Wyjątkowe parametry dla niezwykle komfortowego doświadczenia jazdy 

System napędu 4x4 w modelu Renegade ma charakterystykę typową dla pojazdów marki Jeep i jest dostępny w dwóch innowacyjnych wersjach: Jeep Active Drive oraz Jeep Active Drive Low, co sprawia, że Renegade jest jednym z najzwinniejszych SUV-ów w historii. 

Ciekawym rozwiązaniem jest system zarządzania trakcją Selec-Terrain z trybem śnieg. Przekręcenie selektora umożliwia wybór odpowiednich ustawień do jazdy miejskiej i terenowej, dzięki czemu gwarantuje skuteczne panowanie nad pojazdem. Zaś system monitorowania ciśnienia kół wspomaga kierowcę w każdej sytuacji na drodze.

Lider bezpieczeństwa

 


W testach zderzeniowych Euro NCAP Renegade zdobył prestiżowe pięć gwiazdek, osiągając końcową punktację 80/100. Dla tego modelu dostępnych jest ponad 60 systemów bezpieczeństwa i ochrony, w tym po raz pierwszy w tym segmencie zainstalowano system unikania kolizji czołowych Forward Collision Warning i asystenta pasa ruchu LaneSense™ . 



Imponujący wewnątrz...

 
Renegade imponuje przestrzenią dla podróżujących. Usługi Uconnect™ LIVE to połączenie bezpieczeństwa i rozrywki. Renegade może być wyposażony w technologię Bluetooth Streaming, system nagłośnienia Beatsaudio, a także system nawigacji z mapami 3D, wyświetlany na ekranie dotykowym o przekątnej 6,5 cala. Wersje Limited i Trailhawk zostały wyposażone w największy w klasie, kolorowy wyświetlacz TFT 7 w zestawie wskaźników. 

Jeep Renegade jest dostępny już od 66 755 zł z 5-letnią gwarancją Maximum Care.